Kreditné karty, ktorými jednoducho mávnete pred čítačkou kariet, Vám ušetria čas a sú novým trendom pre návštevníka Londýna. Ľudia, žijúci mimo Londýna, ktorí chcú využívať verejnú dopravu pri návšteve hlavného mesta, sa môžu vyhnúť dlhým radom pri predaji lístkov, ak použijú bezkontaktné platobné karty.

Tieto karty nie je potrebné vkladať do čipových alebo pin zariadení ani zadávať Vaše osobné číslo. Stačí len mávnuť kartou pred zariadením a platba prebehne. Aby sa limitovalo zneužitie, je na bezkontaktných kartách limit obmedzený na £20.

Predtým ten, kto nebol Londýnčan, musel mať kúpenú Oyster platobnú kartu na využívanie električiek a autobusov, alebo si musel zakúpiť papierový lístok, ktorý často stojí viac. Ktokoľvek, kto má bezkontaktnú platobnú kartu, môže teraz využívať londýnsku dopravu hneď po príchode do hlavného mesta. Výhodou je, že platia rovnaké ceny ako pre držiteľov Oyster kariet a dokonca v niektorých prípadoch i lepšie ceny.

Ale cestovatelia s Oyster kartou i bezkontaktnou kartou boli varovaní, že by sa mohlo stať, že zaplatia dvakrát, pokiaľ budú mať obe karty vedľa seba v peňaženke. Toto sa môže stať, keď bezkontaktnú kartu prekryje sezónny lístok, ktorý bol nabitý na Oyster karte. Platba sa odčítala z bezkontaktnej platobnej karty, ale cesta mala byť krytá sezónnym cestovným lístkom a žiadna platba nemala byť strhnutá.

Ako Londýnsky dopravný systém pracuje? A čo sa môže pokaziť?

Problémy s dvojitou platbou sa objavili v siedmom týždni 16. septembra, kedy dopravca pre Londýn predstavil bezkontaktný platobný systém ako dodatočnú platobnú metódu namiesto papierového cestovného lístku alebo Oyster karty.

Veľké číslo nechcených platieb prebehlo takzvaným prekrytím kariet a tie boli automaticky vrátené do 3-5 dní. Londýnska doprava vrátila dohromady okolo 300 000£ viac ako 50 000 zákazníkom. V priemere bolo vrátených 5,93£ na zákazníka.

Nie všetko dvojité cestovné sa automaticky vráti, pretože dopravca pre Londýn rozpozná, kedy bola bezkontaktná karta nechcene použitá na zaplatenie na začiatku cesty.

Uskutočnilo sa neznáme množstvo ciest, pri ktorom bezkontaktná karta prekrýva Oyster kartu pri dotyku čítačky do vnútra i pri dotyku von. To znamená, že cestovné sa zaplatí z bezkontaktnej karty.

Neregistrovaný držiteľ Oyster karty je v najväčšom riziku, že zaplatí bez toho, aby si to uvedomil, pretože tieto karty sú schopné zistiť len posledných 8 ciest , ktoré boli uskutočnené. Tým vzniknú len limitované možnosti, v ktorých možno žiadať o vrátenie peňazí, pričom registrovaní držitelia Oyster karty majú na zadanie až 8 týždňov.

Navzdory kampani, ktorá mala zvýšiť povedomie o prekrývaní kariet, londýnska doprava zverejnila, že každý deň sa objavuje okolo 1 500 takýchto prípadov.

Shashi Verma z dopravy pre Londýn povedala: „Prekrývanie kariet podrobne monitorujeme a pracujeme na ich identifikovaní a automatickom vrátení peňazí, pokiaľ sa zákazník čítačky náhodne dotkne viac ako jednou kartou, a tak zaplatí kartou, ktorou nechcel. Zákazníci nás môžu kontaktovať na 03432221234 alebo online, aby dostali späť peniaze.“

Kedy je bezkontaktná karta lacnejšia ako Oyster

Pasažieri, ktorí používajú Oyster kartu na princípe „pay as you go“ radšej, ako by si mali kúpiť sezónny lístok, môžu platiť až o 107£ viac za týždeň ako tí, ktorí používajú bezkontaktnú kartu podľa tvrdenia liberálnych politikov v londýnskom Assembly.

Hovorca za skupinu povedal: „peak time“ zákazníci, ktorí denne cestujú medzi zónou 4-7 by napríklad zaplatili 19,60£ ak by použitili Oyster karity . S použitím bezkontaktnej karty by rovnaká cesta stála len 29,40£ na celý týždeň,to znamená, že by ušetrili až 107,80£.

Medzi zónou 1-6 v „peak time“ by zákazníci ušetrili okolo 53,40£, keby zamenili Oyster karty za bezkontaktné platobné karty.

Ďalšie problémy s bezkontaktnými kartamiLondýnska verejná dopravná sieť je najnovšia služba, kde vznikol problém s bezkontaktnými kartami, ktoré majú potenciál sa vytvoriť v akejkoľvek oblasti, ktorá poskytuje platby bezkontaktnými kartami.

Správy z minulého roku varovali, že zákazníci Marks and Spencer dvakrát uhradili platbu za rovnaký tovar bezkontaktným platobným zariadením. Ako reakciu na takéto prípady jedna z bánk, First Direct, povedala svojim zákazníkom, nech pred platením vyberú svoje bezkontaktné karty z peňaženky. Povedali: „Urobili sme zmeny k vyriešeniu, pokiaľ máte bezkontaktnú debetnú kartu, je treba ju pred platením vybrať z peňaženky.“

Čítačky nemajú rozpoznať karty na viac ako 5 cm alebo 2 palce od skenera, no niektorí zákazníci nahlásili, že úhrada z karty prebehla, zatiaľ čo kartu mali stále vo vrecku alebo v kabelke.

V októbri prebehlo 23,8 milióna bezkontaktných platobných transakcií, čo je podľa kartovej asociácie spojeného kráľovstva sedemkrát viac ako v septembri.

Štyri rady, ako sa vyhnúť nočnej more spôsobenej bezkontaktnými platobnými kartami:

• Kontrolujte svoj bankový výpis pravidelne
Priemerná hodnota nechcených bezkontaktných transakcií je okolo 6,65 £. To znamená, že na Vašom bankovom výpise je jednoducho prehliadnuteľná. Pravidelná kontrola výpisu, pokiaľ máte bezkontaktnú kartu, je nevyhnutná.. Čím skôr zbadáte dvojitú platbu, tým to pôjde ľahšie napraviť.

• Požadujte vrátenie
Ak zistíte, že ste boli obeťou dvojitej alebo nechcenej platby, kontaktujte obchodníka alebo poskytovateľa služieb skôr, než Vašu banku. Ak žiadate dopravcu pre Londýn o vrátenie peňazí, budete potrebovať Vašu Oyster kartu alebo fotokópiu, príp. číslo Vašej bezkontaktnej platobnej karty.

• Zvážte kúpu ochranného puzdra
Ak sa obávate nechcenej platby bezkontaktnou kartou, môžete si kúpiť puzdro, ktorým kartu efektívne zablokujete, kým puzdro neodstránite. Firma, ktorá sa volá RFID, ponúka ochranné puzdro, ktoré nájdete na internete.

• Londýnčania – registrujte si svoju Oyster kartu, alebo zameňte za bezkontaktnú kartu;
Ak máte bezkontaktnú kartu, nepotrebujete mať i Oyster kartu, špeciálne, keď sa zdá, že platba Oyster kartou vychádza drahšie ako bezkontaktnou kartou, záleží na tom, v ktorých zónach cestujete. Len priložte Vašu bezkontaktnú kartu ku Oyster čítačke a správne cestovné sa vypočíta na základe pay as you go cenníka pre dospelých .

 

Zdroj:telegraph.co.uk

Upozornenie: Internetový obchod www.patrolslovakia.sk nie je autorom článkov a videí. Zdieľa publikované diela. Uvedené diela zároveň neslúžia ako návod, ani ako podnecovanie k páchaniu trestnej činnosti. Cieľom je poukázanie na bezpečnostné riziká bezkontaktných platobných kariet.